Bebekler İçin İlk 40 Gün

Bebekler İçin İlk 40 Gün

Doğumu takip eden ilk 72 saat, kolostrum diğer adı ile ağız sütü gelir. Sarı renkli  bu süt içeriğinde bulunan antikorlarla bebeğin bağışıklığına destek  olur ve bu yüzden bebeğin ilk aşısı olarak da adlandırılır ve bebeğin sarılık olmasını önler.

Bebeğinizi hastaneden çıkmadan önce bebek hemşiresinin de desteğini alarak emzirebilirsiniz.

Göbek bağı anne karnında bebeğin anneden besin ve hava almasını sağlar. Aynı zamanda anne den bebeğe bağışıklık sistemini güçlendirici antikorların geçişi de bu kordon sayesinde olur. Göbek yoluyla bebeğin vücuduna birçok mikrop girebileceği için, göbeğin temiz tutulması ve pansumanının yapılması önemlidir.

Bebeğinizi, doğumu takip eden 2. günden sonra, doktorunuzun da tavsiyesiyle, göbek kordonuna dikkat ederek her gün yıkayabilirsiniz.

İlk aylarda bebeğinizde gaz sorunları görülebilir ve bu bebeğinizin uykusunu etkileyebilir. Her emzirmede mutlaka sırtını ovarak gazını çıkarabilirsiniz,

Bebeğiniz ilk ayının çok büyük bölümünü uyuyarak geçirecek ve 2- 3 saatlik aralıklarla beslenmek için uyanacaktır.

Yeni doğan bebeğiniz çok hassas bir cilde sahiptir. Bu sebeple bezini sık sık değiştirmeniz cilt sağlığı açısından faydalıdır. Cildiniz temizlemede ıslak pamuk veya bebek cildine uygun hassas alt değiştirme mendilleri kullanabilirsiniz.

Bebeğinizin altının uzun süre havasız kalmamasını sağlamanız ve temizlikten sonra bebekler için özel pişik kremleri uygulamanız yararlı olacaktır.

Bebeğinizin hareket etmesi, kollarını bacaklarını oynatması, kaslarının güçlenmesi, kemiklerinin düzgün gelişmesi için önemlidir ona kol ve bacak egzersizleri yaptırmalısınız.

Doktorunuz farklı bir öneride bulunmadığı takdirde bebeğinizi kundaklamaktan kaçınınız.

Soğuk havalarda bebeğinize başlık ve pamuklu kıyafetler giydirebilirsiniz. Ancak bebeğinizin çok terlememesine özen gösterin onu çok giydirerek bunaltmamalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir